• DENIS PAIL - blog sportovního lezce
  • DENIS PAIL - blog sportovního lezce
  • DENIS PAIL - blog sportovního lezce
  • DENIS PAIL - blog sportovního lezce

Letní Višňové výjezdy

Kategorie Skály.

Letošní plán byl jezdit co nejvíce do Višňového na Slovensku. Trochu se mi to vymklo z ruky a jezdil jsem jinam :). Nakonec jsem si našel chvilku a párkrát si tam odskočil.

Maraton 8a+

Vlezl jsem snad do každé cesty :) Začalo to cestou Kumm Ombo 8b, Skala 8b, Haremheb 8b, Maraton8a+, Baskervil 8a+ a skončilo to Panterem 8b+. Musím říct, že nejlépe mi šlo Kumm Ombo, Baskervil a Maraton. Panujou veliké vedra a na Kumm Ombo je to peklo. V Maratonu mi nešel jeden krok a tak nakonec si rozlézám Baskervil 8a+.

Baskervil 8a+

Jedná se o dosti převislou cestu s několika vypečenými bouldery. Hned v úvodu je dost dlouhý krok, který se mi daří udělat tak jednou z 20 pokusů. Nakonec ho vymýšlím jinak a první problém vyřešen. Z obrovské díry se udělá pár těžkých kroků a už dávám obě kolena do díry a mám nohand. Dost se přitom musí zatnout celé tělo a dlouho se v tom nedá být. Bez nákoleníků by mi ta skála rozřezala totálně nohy :). Dále pokračuje těžký tělový boulder za špičku levé nohy a náskok do dvojprstové díry. Přechytit sérii bočospoďáků a skok do relativně dobré díry. Špatné nohy ale musí se zde, co nejvíce odpočinut. Už tak jsem docela na kaši ale teprve mě čeká ten nejtěžší boulder za hodně malé chyty.
Mám tak nateklé předloktí, že tady je kritické místo. Osmi krokový boulder, po kterém nepřichází odpočinek ani lehký dolez. Cestu jsem lezl dva dny a nakonec se mi podařila přelézt. Myslím si, že v cizině by to klidně mohlo být i to 8bejdo :)

Maraton 8a+

No a cesta Maraton za 8a+ je úplně jiné kafe. Myslím si, že pro lidi nad 175 cm je to spíše 8a. U čtvrté expresky je hodně nepříjemný boulder za malé spoďáky daleko od sebe. Moje rozpětí měří 166cm a měl jsem to tak tak. Vše se odehrává v brutálním převise. Po boulderu je super odpočinek za koleno, které se musí dobře založit. A dolez ke slaňáku už je po relativně velkých chytech. Takže jsem si řekl, že když udělám boulder, mám vylezeno. Ale jak se později ukázalo, nebyla to pravda. Boulder jsem přelezl a kydnul po slaňákem. Nohu jsem nechal za lanem a letěl hlavou dolů. K tomu jedna expreska vynechaná. Takže jak jsem padal hlavou dolů, byl to dost nepříjemný pocit. Jen jsem viděl zem a najednou skálu před nosem. Boulder jsem udělal tak jednou z 10 pokusů. Druhým pokusem jsem to poslal a naštěstí už nespadl. Cesta mě hodně bavila, protože se v ní ukrývá úplně všechno: boulder, skok, koleno, campusový nástup prostě vše co si můžete přát.

Baskervil 8a+

Po vylezení těchto cest jsem nalezl do Kumm Omba. Opět můj názor spíše 8b+??? Hrozně těžká cesta. Samostatný kroky nejsou až tak obtížné ale spojit je do jedné sekvence je totál hard. Žádný odpočinek v cestě nehledejte, protože tam stejně žádný není. Dole nazujete lezečky a jak odlepíte nohy od země, tak se už nezastavíte. Celá cesta je skoro po oblinách a dlouhých tazích. Takže lézt to v létě ještě k tomu na slunku je pitomost. Dávám slušné pokusy, ale vždy spadnu na vytrvalost. Chce to přijet za chladnějšího počasí. Takže prozatím projekt zůstává projektem.
No a cesty jako Panter, Haremheb a Skala zatím stále čekají. Uvidíme co se letos ještě podaří tady ve Višni vylézt :)