• DENIS PAIL - blog sportovního lezce
  • DENIS PAIL - blog sportovního lezce
  • DENIS PAIL - blog sportovního lezce
  • DENIS PAIL - blog sportovního lezce

Rumunsko - Baile Herculane

Kategorie Skály.

Je tady léto a s ním i cestování. Kam bych mohl jen jet? Co takhle zkusit něco nového? Volba padla na Rumunsko oblast Baile Herculane. Zažil jsem suprové lezení, boje s hady, místní kulturu a spoustu dalších zážitků. Nevím, čím bych začal dříve, tak pojďme na to!!!

Od samotného začátku jsem věděl, že jedu do pro mne exotické země ale netušil jsem, že to bude, až tak exotické :) Cestou mě docela překvapilo, jak zde jezdí auta a hlavně náklaďáky. Jakože předjíždění v zatáčce, do které nejde vidět, tak to byl docela horor. Nikdy jsem nevěděl, kdy mě vytlačí ze silnice. Musím smeknout, jak někdo může tak hazardovat se životem. A když chce člověk natankovat, tak si vyčká skoro hodinu. Dva čerpací stojany a milion aut. Bohužel na každý pumpě co jsem viděl.

Baile Herculane se skládá z několika sektorů. Podle mne je nejhezčí sektor Cascada Vanturatoarea. Ale každá krása něco stojí. Prvně vás čeká šílený kopec. Když se ho naučíte chodit tak to dáte i okolo 35 minut. Cestou potkáte ještěrky, ovce, kozy a občas i nějakého toho hada. Na oplátku se můžete těšit na skvělé lezení přímo u vodopádu, kde se můžete vykoupat, když je dost vody nebo zchladit své nateklé předloktí. Jelikož moc lidí sem nejezdí, skála se občas láme. Ale na druhou stranu si užijete neoklouzanou skálu!!! Cesty od 10 až po 50 metrové dardy a zaleze si zde opravdu každý.

DSC02063

A co dělat o resťáku? Takže, buď jste fanda treku a můžete šlapat od rána do večera po kopcích nebo zvolit příjemnější variantu a čvachtat se v místních termálech a ještě k tomu zadáčo. Našli jsme celkem 5 míst, kde tečou horké prameny, ale odvážili jsme se jen do dvou z nich. Ostatní se nacházeli buď pod mostem ve splaškách, nebo v místech kde byste raději ani nepáchli. Nejlepší z nich co se týče čistoty je, hned pod hotelem. Ten druhý je více punk, ale zase je teplejší a více smrdí od síry :) Co je výhoda tak jsou ihned u vody. Pořádně se nahřát a zchladit se do řeky, kde občas vám pod nohama projede zmije tak jako mě. Musím říct, že jsem do ní od té doby nevlezl :)

Další možností je objevovat sektory ale pozor ať nedopadnete jako my. Šly jsme se podívat do jednoho sektoru, ale nedošli jsme tam. Proč? Protože cestou jsem potkal nejméně 10 hadů ať už to černé nebo dokonce žluté!!! Celý posraný strachy scházím dolů a vydychávám šílenou dávku adrenalinu.

Pro ty co nechtějí ani trek ani hady tak doporučuji ochutnat ve městě Gogoši. Jsou to sladké kuličky z langošového těsta posypané cukrem. Výborné!!! A kdyby se vám i tohle nelíbilo, tak doporučuji zajet k lesosprávě, kde mají menší muzeum přírody a mají tam wifi, která je bohužel zaheslovaná. Ale, kdo umí ten umí že? Hackeři v akci :)

Během několika dnů jsem si velice rychle zvykl na místní styl lezení. Je to přesně to, co mi jde. Převis a lišty. Takže z těch těžších cest přelézám Cats 8a, Viper Viper 8a – boží cesta. Přes krápníky bez možnosti sklepání. Rusty Nail za 8b+ mi dal pořádně zabrat. Dole je těžký boulder za mikro lišty. Když jsem konečně skrokoval, tak dalším seslal. 30 metrová linie kde nesmíte podcenit boulderový dolez :)

Když jsem si vylezl všechny cesty, které jsem chtěl zkusit, hledal jsem něco, co by mě mohlo pěkně potrápit, nějaká výzva. Místní lezec mi poradil cestu Guri Guri dříve jako 8b. Teď nemá přelez po vylomení chytu. To byl ten signál přesně pro mne, abych cestu zkusil. Ale vůbec jsem nevěděl, co mám dělat. Chyty nedrží, špatný stupy, vůbec netuším. Cesta mě začala bavit víc a víc. A potom, když se mi konečně podařio vymyslet všechny kroky, mohl jsem začít pokusovat. Abyste si představili, jak cesta vypadá tak první 4 expresky je 8A boulder, následuje rest silovovytrvalostní lezení až nakonec. Jakmile se mi povedlo udělat dolní boulder zuby nehty, byl to psychický boj vydržet. Mám ohromnou radost, že jsem cestu vylezl a udělal tak jednu z nejtěžších cest v Rumunsku + mé nejtěžší FA :)

To chce přeci oslavu :) A tak nás místní lezci pozvali na pivo. Ale nebylo to jen tak ledajaké pivo. Po dvou se nám tak plantaly nohy, že to snad nebylo ani pivo :) 

DSC02214

Jako další skalp chci ukořistit cestu Black Cobra 8b. Vede v té největší stěně, bohužel končí těsně ani né v půlce. Dále je to 9a a ještě dále projekt. Neskutečný potenciál!!! Jednou když tak sedíme pod cestou, slyším nějaký divny zvuk za zády. Podivám se a metrová zmije!!! Rychle sháním klacek, abychom ji mohli vyhodit z předskalí, kde zrovna jsme. Ale ona zalezla pod kámen a nechtěla ven. Tak jsem měli romantickou chvilku se zmijí, která naštěstí po hodinovém boji utekla.

Poslední dva dny jsme už celí zničení, že se nám nechce znovu absolvovat kopec a tak volíme sektor Surplomba. Je to 5 minut od cesty a 5 minut od lázní. Co víc si přát? :) Daří se mi první opakování po Adamovi v cestě Catch Up 8b. Je to tady super. Krápnikové cesty ve stínu celý den v krásné přírodě. Na konci dne za námi přišli i místní se rozloučit a jako dárek nám donesli jejich slivovici, která měla snad 100%, protože po prvním loku jsem málem zemřel! :) Tímto jim moc děkuji za všechno a budu se těšit na další setkání :) A pro vás, kteří hledáte dobrodružství, tak určitě doporučuji to tady navštívit!!!

Co jsem vylezl:

Try Again 6b+, flash 
Ich Will  7a+, flash  
Marafetu  7c+, PP 2
24 Karate  8a, PP 2  
Let´s Go Back  7c+, PP 2 
Arista  8a+, PP 2 
Catch Up  8b, PP 3  
Cocardas 7a, OS 
Choose Right!  7c/7c+, PP 4  
Black Cobra  8b, PP 9 
Rusalii  8a+, PP 2 
Elements  7b, OS 
Air Force  7c, flash 
Forta Viloa  7b+, flash  
Guri Guri  8b+/8c, PP 6  
Rachiu Cu Vai  7a+, OS 
Do It Yourself  6c+, OS  
Rusty Nail  8b+, PP 6  
Viper Viper  8a, PP 3  
P.O.H.U.I.  6a+, OS 
Dogs  7c, PP 2 
Cats 8a, PP 2  
Axis Mundi 7b+, OS  
Guilty Pleasures 5b, flash